Proč si nekupovat štěně bez PP a co je množení

Pořídit si psa by měla být vždy velice zodpovědná záležitost a pokud jste psa nikdy neměli, počítejte s tím, že se vám může zásadně změnit život. O psa se musíme denně starat, vychovávat ho, zajistit mu veterinární péči a pokud si nepořizujete naháče, nezapomeňte ani na chlupy, které budou naprosto všude.

Pes taktéž není bezcitná hračka, které stačí zbytky od večeře, nebo nejlevnější granule ze supermarketu a kterou můžeme případně odložit do útulku, nebo vyhodit v lese.

Není dobré se rozhodovat impulsivně, ale pečlivě zvážit veškeré aspekty a přemýšlet minimálně deset, ale i patnáct let dopředu a vidět své rozhodnutí i v širším kontextu. Pokud se rozhodnete pořídit pejska svému dítěti, musíte počítat i s tím, že to nakonec může být váš pes.

Jste-li mladí, je také dobré počítat s tím, že můžete mít děti a ty mohou mít alergii na psí srst. No prostě… Nenechat se unášet jen vlnou romantických ideálů, ale přemýšlet i nad tím, co není tak příjemné. 

Jste-li tedy ve fázi, kdy chápete obecné potřeby každého psa a tušíte, že ty potřeby se také mohou zásadně měnit s ohledem na plemeno a věk (každý majitel je samozřejmě tyto potřeby povinen naplňovat), čeká vás ta zábavná část – výběr typu psa, který perfektně zapadne do vašeho života.

V tomto článku se budu věnovat hlavně tomu, proč si nepořizovat štěně bez průkazu původu. Jak zjistit, jestli se pro vás hodí spíš pejsek z útulku, nebo štěně s pp a tomu, jak správně vybírat se budu podrobněji věnovat v některém z příštích článků.

Proč si tedy nepořizovat štěně bez PP? 

Jedná se určitě o dost kontroverzní téma. Z mého pohledu je ale množení, a je jedno jestli přímo v množírnách, nebo doma v rodinném prostředí nesprávné a to i přes to (možná právě  proto), že i u nás doma se taková štěňátka narodila.

Myslím si, že množení doma stále funguje hlavně v důsledku neinformovanosti a někdy také lhostejnosti.

Já sama jsem vyrůstala v tom, že každá fenka by měla mít štěňátka, vesničtí psi jsou mnohem zdravější a chytřejší než ti přešlechtění papíráci a podobných „lidových moudrech“. Přirozeně jsem to přijímala jako fakta. Později jsem se ale o chov psů začala zajímat mnohem hlouběji a uvědomila si svoje nedostatky.

Co to to množení vlastně je?

Jedná se především o produkci štěňat bez prokazatelného původu – bez průkazu původu. Existují ale i případy kdy se v množirnách chovají a produkují i psi s rodokmeny. Tady se ale jedná hlavně o společenská plemena s téměř žádnými podmínkami uznání chovnosti daného jedince (pokud nevíte co to znamená, tak jde o pečlivé posouzení exteriéru, zdravý a povahy daného pejska) a většinou to nejsou průkazy původu vydané FCI (Mezinárodní kynologickou federací, v České republice je zastřešující organizací ČMKU). Tito jedinci jsou chováni ve velkých počtech a v naprosto nelidských podmínkách. Tomu se ale budu blíže věnovat v některém z příštích článků zaměřeném přímo na výběr štěňátka s PP a všemu s tím spojenému.

Dnes mi jde hlavně o to, vysvětlit co všechno je spojené s domácím množením.

Co číhá na vás, jako na kupujícího?

První důležitá věc je ta, že v podstatě kupujete zajíce v pytli. To že jste měli možnost vidět rodiče (to jestli budete věřit tomu, že jsou to praví rodiče je jen na vás, nemůžete si to totiž nijak ověřit) a vypadali zdravě neznamená, že jim to vydrží a už vůbec nemůžete tušit, jaké potíže mohou čekat vaše štěňátko.

Tím také nechci tvrdit, že každý pes s PP musí být nepochybně zdravý, u něj ale můžete studovat původ štěněte x generací nazpět a riziko je zásadně menší.

Stejně tak je to i s povahou. Je vám asi jasné, že štěně není kopií svého rodiče, ale bude mít svou vlastní osobnost ovlivněnou zástupem předků, kteří v takovém případě ani nemuseli být zástupci plemene, které si právě kupujete.

Toužíte po mírném labradorovi, ale přinesete si domů sice rozkošné štěně v kabátě labradora, ale s povahou nabité brokovnice. Čekají vás pak různé potíže s výchovou a naplněním potřeb jiného typu psa, než který jste očekávali.

To je takový úzký pohled na problematiku domácího množení z hlediska toho, co číhá na vás, jako na kupujícího.

Jaké jsou širší důsledky množení?

Mnohem důležitější je více širokoúhlý pohled – jaký má toto konání dopad na chov a stav psů teď a v budoucnu celkově.

Určitě už jste slyšeli frázi, že kvůli chovu psů bez papírů jsou plné útulky.

To je přece blbost, jak si tím, že si koupím štěně od rodiny, která na své krásné a hodné fence odchovala jeden vrh, aby si po ní mohla nechat štěňátko, zvýším stav opuštěných a nemocných psů? Vždyť já svého Alíka do útulku nedám a bude se u nás mít jako v bavlnce, tak proč bych si pořizoval papíráka. Na výstavy taky chodit nechci. To přece nedává smysl. Takhle alespoň ušetřím.

 

Je vám tato úvaha povědomá? Zdánlivě může působit logicky, pravda je ale jinde. Tento pohled je totiž velice úzký a nezabývá se všemi podstatnými fakty.

Už víme, že jde o sázku do loterie, co se zdraví, povahy, ale i vzhledu týče.

Další věcí je že v takovémto chovu vůbec není žádný přehled. Dejme tomu, že se u vašeho štěňátka a může se to stát i ve vysokém věku, projeví genetická vada. Nějaká nemoc. A ve spoustě případů jde o dost vážné a zásadní choroby, kvůli čemuž bude trpět jak pejsek, tak vy.

Za toto utrpení je právě zodpovědný ten, kdo toto štěňátko vyprodukoval a samozřejmě potažmo i ten kdo prodávajícího podpořil koupí takového štěněte.  Pokud jste si na něj uložili kontakt, můžete mu to dát vědět. Tím to také ale ve většině případů hasne. Takový „chovatel“ se totiž o svůj odchov z pravidla přestává zajímat, jakmile dostane zaplaceno a štěňátka odcestují. A pokud se zajímá, fajn, možná už příště svou fenku nenakryje. Vyprodukoval už ale několik štěňat (pokud váš prcek nebyl jedináček) která také v sobě nesou tento gen, který se třeba nemusí u všech po celý život projevit, ale vynoří se opět v dalších generacích.  Majitelé těchto štěňat je tak mohou vesele množit a u nabídek uvádět „po zdravých“ rodičích. Nehledě na to, že často dochází k množení blízce příbuzných jedinců.


POZOR:  Pokud narazíte na inzerát s nabídkou štěňat po rodičích s PP, kteří nejsou uchovněni JEN pro to, že jejich majitelé nechtějí chodit na výstavy, nic to neřeší. Tito psi neprošli žádnou kontrolou, nebo mohli být dokonce z chovu vyřazeni. Chov se zaměřuje na zušlechťování plemene a zachování typických plemenných znaků co se povahy a vzhledu týče.


Pokud se narodí štěně s vylučovací vadou, nebo se tato vada projeví v průběhu dospívání, nemůže být takový pes vpuštěn do chovu, průkaz původu mu však zůstane, jedná se totiž jen o PRŮKAZ PŮVODU – rodokmen prokazující předky daného jedince, příslušnost k plemeni a podobné obecné informace. PP jako takový k dalšímu chovu štěňat s PP nestačí.

Nejde argumentovat tím, že v přírodě by se psi také nemnožili jen s papírovými jedinci. Pokud by se v přírodě narodil pes se zásadní zdravotní, nebo povahovou vadou, pravděpodobně by nepřežil a pokud by přežil, rozhodně by nezaložil trvalý rod.

Tady už se pomalu dostáváme k souvislosti s útulky. Pokud jste si pořídili štěně například za třetinu ceny štěněte s PP, pravděpodobně jste se snažili ušetřit.

Léčba nemocí, které se mohou objevit je často v řádech desítek tisíců a táhne se dlouhá léta. Je to velice stresující proces. Ne každý majitel má dost finančních prostředků na to, aby do pejska takto investoval, a tak jej nechá trápit, nebo ho odloží.

Spousta lidí také neuvažuje dopředu. Může se v jejich životě hodně věcí měnit a oni řešení těchto okolností nebudou chtít přizpůsobovat tomu, že mají psa. Jen se podívejte, kolik je inzerátu s nabídkou darování z různých důvodů, které často mohou být jen fiktivní.

Přesně tak to může být i v případě, že se projeví potíže s povahou a majitel pejska nezvládne. Odloží jej.

Pokud si totiž takřka anonymně pořídíte něco za cenu 4000 a to něco vám přináší jen starosti a problémy, může být pro spoustu lidí snazší se toho „něčeho“ zbavit. Snazší, než když do pejska investují, věnují se mu a jsou v kontaktu s chovatelem.

V jiném případě, pokud se nejedná o nemoc, ale povahu může majitel psa „jen“ začít separovat. Přestane s ním chodit na procházky, protože je to pro něj prostě stres, a tak bude pes, zvíře smečkové, potřebující společnost a pohyb po širokém okolí trpět v malém prostoru a jeho problémy se budou jen prohlubovat…

V této problematice jde především o peníze, a to jak na straně prodávajícího, pro kterého je to jednoduchý a velice dobrý přivýdělek, tak i na straně kupujícího, který se snaží ušetřit a dívá se hlavně na obal, ale pod kapotu už moc nevidí.

Samozřejmě chápu, že spousta lidí má hluboko do kapsy, ale po pejskovi nepřekonatelně touží a dokáže se o něj skvěle postarat. V takovém případě je určitě dobré navštívit útulek. Jednak jsou zde velice nízké pořizovací náklady a pak také uděláte opravdu dobrou věc. Nebo hledat levnější papírové štěňátko nevhodné do chovu.

V případě opravdových množíren už se jedná čistě jen o ohavný byznys s utrpením zvířat, kde se točí veliké peníze. Pro tyto „podnikatele“ je pak snadné zařídit, abyste si mysleli, že štěňátko pochází právě z toho již zmiňovaného domácího odchovu, riziko chorob je tady však zásadně vyšší, navíc u neuvěřitelných 83 % psů z množíren byly na základě studie z roku 2011 potvrzeny vážné poruchy chování. Pravděpodobnost, že s vámi bude takový „chovatel“ komunikovat, nebo dokonce něco řešit je téměř žádná. 

Koupí štěněte bez PP je tedy podporováno utrpení zvířat v množírnách, špatný zdravotní stav i těch nejopečovávanějších pejsků doma, obrovský počet opuštěných psů v útulcích, týrání psů a jejich degenerace.

Je jasné, že poptávka určuje nabídku. Jestli jsme ochotni dát 3, 5, ale i 10 tisíc člověku který množí, bude určitě množit dál. Je mnohem snazší a zodpovědnější nějaký čas počkat, pořídit si štěně z prověřeného chovu a bojovat tak proti utrpení.

Také vám připadá směšné chtít ušetřit pár tisíc, když víte, co tím podpoříte, a nakonec se vám takové škudlení může vymstít nejen po finanční stránce?

Z prověřeného chovu nevycházejí jen perfektní štěňátka s puncem, riziko je tady ovšem mnohem menší a často se dá předvídat. Každý chovatel s Vámi rád zůstane v kontaktu a bude se zajímat o svůj odchov. Získáte kontakty na příbuzné vašeho potencionálního štěňátka a můžete je navštívit, nebo se podívat, jak se prezentují na výstavách či na závodech a podle toho si udělat obrázek o tom, jaké může být právě vaše štěndo.

Na závěr chci říci, že si myslím že, že není špatné, pokud jste si dodnes mysleli, že na produkci štěňat bez průkazu původu není nic špatného. Možná jste jen neměli dostatek správných informací. Špatné je pokud před touto problematikou zavřeme oči. Jestli ale cítíte že je opravdu něco špatně a rozhodnete se pro změnu – skvěle ! Gratuluji. Nezáleží na tom, co bylo, to se změnit nedá, z toho je dobré se poučit. Můžeme změnit to co je a bude a pokud se  to opravdu komukoliv podaří, zaslouží si skutečný respekt.

Pokud už máte pejska bez papírů, neznamená to, že byste ho měli „vyhodit“ a pořídit si štěně z toho nejlepšího chovu. Naopak ! Milujte svého pejska, dejte mu vše co potřebuje, užívejte si života a nepodporujte množení 🙂

  • Nové články e-mailem

    Přihlásit se k odběru nových článků a další dávky inspirace - zajímavé články, tipy a triky jak udělat svého psa šťastným a radostně poslušným. Klikněte na tlačítko a už vám nic neuteče.

  • Kategorie
  • Nejnovější články