Jak začít s výcvikem psa – pro úplné začátečníky

Nevíte jak začít s výcvikem vašeho pejska? Pak je toto video právě pro vás. Pokud raději čtete, jeho přepis najdete níže.

Protože máme teď spoustu volného času, stejně jako většina z vás, řekla jsem si, že pro vás společně připravíme takové jednoduché video na téma, jak využít tu spoustu volného času nejenom k zabavení sebe a pejska, ale třeba i k vylepšení schopnosti vzájemně spolupracovat, k posílení vztahu a tím i poslušnosti.

O co jde. Úplně jednoduše o to, že budeme pejska učit různé jednoduché, základní povely a triky, tím správným způsobem, na základě jednoduchých pravidel a je úplně jedno, jak je pejsek starý, jestli je to dvouměsíční mrňousek, nebo desetiletý veterán, který žádný povel neumí.

Naopak, toto cvičení je určeno primárně pro naprosté začátečníky. Ti, kdo s pejskem už nějakým způsobem cvičí, zajímají se třeba o nějaké psí sporty, si určitě poradí sami.

Než začneme, připomenu 4 základní pravidla, která jsou možná někomu předem jasná, ale občas to člověka nenapadne hned a následné komplikace by vám pak mohly brát chuť do díla.

Neklouzavý povrch

To je hodně důležité. Ideální je koberec a nejhůř jsou na tom asi hladké dlaždičky. V případě nouze postačí i lino s nějakým strukturovaným povrchem. Já mám v bytě právě tyto tři varianty, vy možná něco jiného, tak prostě hlavně ať to neklouže J. Kdo může ven na trávu, ten nemusí nic řešit.

Vhodná a dostatečná motivace

Budeme pracovat pouze s pamlsky a budeme jich potřebovat hodně J

(Nebojte se toho, že by pejsek v budoucnu nedokázal poslouchat bez nich. To zase mohu podrobněji rozebrat někdy jindy. Pamlsky jsou vhodnější než třeba hračka, protože pejska tak nepřetáčí a nemusíte je jako hračku pejskovi po každém odměnění brát.

Já vždy začínám s pamlsky. Nejprve se zaměřím na přesnost a následně, když pejsek povel dobře a přesně zná a plní a zároveň má vybudovanou nějakou sebekontrolu, zařazuji trénink s hračkou, kterým dodám do cviku rychlost a celé cvičení je pak mnohem dynamičtější a šťavnatější, ale pokud začínáte od nuly, je to s hračkou opravdu náročné a systém odměňování je také jiný.)

Připravíme si něco, co pejskovi chutná a co nebude muset moc žvýkat, a zároveň to není moc suché, abychom do něj mohli sázet jeden pamlsek za druhým.

Jestli krmíte granulemi a pejsek je má rád, můžete je použít místo pamlsků a pokud vám něco z té krmné dávky zbude, prostě pejska na konci posledního cvičení dne necháte to dojíst.  

To jestli je pamlsek ten pravý vždycky určuje pes. Prostě nemůžu dávat psovi za odměnu něco, co moc nechce, protože to pro něj prostě není odměna a cvičení ho nebude bavit. Motivace má samozřejmě různé úrovně hodnot, ale s tím se teď nebudeme zdržovat.   

Klidné prostředí

Je třeba, aby pejska ani vás nic nerozrušovalo. Jestli máte chlupáčků víc, tak se prostě na chvíli separujte. Postupem času je dobré pomalu zařazovat rušivé elementy a postupně zvyšovat náročnost, ale pro začátek jsou naprosto nežádoucí.

Cvičím, jen když se psovi chce

Jinak to nemá smysl. Bavíme se tady o výcviku a hlavně o jeho úplném začátku o učení něčeho nového, ne o výchově, takže si nemůžeme dovolit psa do něčeho nutit. Když ho to dobře naučím a vytvořím činnost, která psa baví a zároveň ho dobře socializuji, bude pejsek fungovat bezproblémově a spolehlivě a když to na mě bude zkoušet, není už tak těžké na něj výchovně zapůsobit, jako když se jedná o něco co psa vysloveně obtěžuje.

Pozor na to – nevyžaduji po psovi něco, co doopravdy neumí, nechápe a není to v něm dlouhodobě zakořeněno. Jsou tady určité výjimky, ale to už je zase na jinou debatu, jiné video. Na téma VÝCHOVA, které se toto začátečnické cvičení zdaleka netýká.

Tak jo, dost k teorii a můžeme jít na to. Samotné cvičení je velice jednoduché.

První fáze – naohýbání

Začneme tím, že si pejska rozhýbeme a naohýbáme. Vezmeme si pamlsek do ruky tak aby nám ho pejsek nemohl sám vzít, ale zároveň aby ho dobře vnímal a neztrácel zájem a navádíme jím pejska tak, aby za ním chodil.

Aby pochopil, že má ruku následovat, uvolníme pamlsek ve chvíli, kdy nám za ním hezky jde, a opakujeme, dokud nám tu ruku hezky nenásleduje a postupně zkoušíme třeba otočky a různé pozice a průběžně prokrmujeme.

Jde o těsný kontakt. Rukou nijak nemácháme ve vzduchu a rychlost pohybu přizpůsobím rychlosti pejska.  Zkusíme ho tímto pohybem dostat do sedu, do lehu, z lehu do stoje, navedeme si ho k noze a podobně.  

Když pejska navádím, musím si dát pozor, aby do ničeho nenarazil, nešlápl. Venku pozor třeba i na krtince, nebo díry v zemi, doma zase třeba na nábytek nebo kytičky. Nesmím zradit jeho důvěru – když chci, aby důvěřoval mému vedení, nesmím ho zradit. Potom se pejsek dokáže lépe koncentrovat a je ochotnější a tvárnější.

Zatím ještě nepoužíváme žádné povely, ty zařadíme, až když už umíme pejska navézt do pozice nebo cviku, který ho chceme naučit.

Výchozí pozice

(nejedná se o pozici známou ze zkušebních řádů, ale prostě jsem si tak nazvala moment kdy pejsek soustředěně čeká na povel v jakékoli pozici)

Ještě než začnu řešit povely, je dobré naučit pejska si na ten povel počkat. Já používám dva způsoby –  oční kontakt a sledování pamlsku. To mi pomůže udělat celý výcvik přehledný, plynulý a maximálně produktivní.

Jednoduše si teď pomohu tím rychlým pohybem rukou, kdy ji zvednu tak aby na ni pejsek nedosáhl, nenechám ho na ni skákat a odměním ho za pozorné čekání. Může se klidně dívat na pamlsek. Pokud ho nechci fixovat na ruku s pamlskem, což může být důležité pro budoucí trénink některých složitějších cviků, použiji oční kontakt.

Ruku s pamlskem buďto nechám zvednutou, nebo ji schovám a počkám, až se na mě pejsek podívá – za to ho odměním a postupně prodlužuji interval očního kontaktu a průběžně prokládám i kratšími intervaly, abych pejska udržela dobře koncentrovaného.

Můžu také přidat oslovení. Oslovím pejska jménem, počkám, až se na mě podívá a okamžitě odměňuji. Následně zase prodlužuji a střídám intervaly.

Přidám povel

Nemůžu dát psovi povel, který nezná, a pak ho do něj teprve zkoušet nějak dostat. Nedávám tomu povelu hned jasný význam, psa to bude mást a mě taky. Pes pak nebude mít zájem spolupracovat, bude ztrácet pozornost, bude nervóznět a člověk si často takové chování vyloží jako neposlušnost, zpupnost a má tendenci na psa tlačit, nebo říct že pes je hloupý. No, tak takhle prostě ne.

Zásadní pravidlo je, NEJDŘÍV BEZPEČNĚ VĚDĚT, JAK PSA DO POZICE NAVÉST A PAK PŘED TOTO GESTO TEPRVE PŘIDAT POVEL. Je to pro psa srozumitelné, jasné, jednoduché.

Takže jsme ve fázi, kdy máme pejska hezky naohýbaného a měkce reaguje na naše navádění. Trochu si pejska rozcvičím a rozhýbu. Použiji výchozí pozici, dám povel, na nic nečekám a pejska do povelu navedu. Jakmile povel plní, uvolním z ruky pamlsek.

Mohu také použít hlasové označení – signál pro žádoucí chování, kterým to pejskovy opět zjednoduším. Já používám  JO a nebo třeba (ale s tím je nejdřív nutné se naučit ať si v tom neděláte guláš) klikr, ale není nutný. A je to zase hodně obsáhlé téma na někdy jindy.

Pozor na správné načasování povelu, ať gesto neprovádím souběžně s vyslovováním povelu, nebo ať ho dokonce nepředbíhám.

Prokrmuji, držím pozici

Okamžitě navazuji na předchozí bod. Jakmile dávám pejskovi první pamlsek, sahám si pro druhý tak ,aby to pejska nerozptylovalo a ještě když pejsek zpracovává ten první, ho v pozici upevním pomocí druhého, třetího…  

Také pomalu začínám prodlužovat a střídat intervaly. Když se mi z pozice zvedá, nedávám žádný povel, pouze gestem s pamlskem ho opravím, znovu prokrmím – odměním setrvání v pozici a až po té, kdy pejsek v pozici sám“drží“, stačí opravdu chvilinka, mu dám ↓

Uvolňující povel

Jakmile se mi zvedne před vyslovením uvolňujícího povelu, musím ho opravit a cvik dokončit. To že pejsek uvolňující povel nezná vůbec nevadí, tak se naučí velice snadno – dáte mu volno (nebo slovo dle vašeho výběru) a rozhýbete ho.  Po té se opět můžete vrátit do výchozí pozice a cvičení opakovat.

Přesné označení konce cviku je zásadní pro spolehlivé plnění povelů. Neučím pak žádné zůstaň nebo čekej. Pejsek prostě setrvává v pozici, dokud nedostane jiný povel.

Cvičení by mělo probíhat často a nemělo trvat moc dlouho. Nečekejte, až to pejska přestane bavit a ukončete cvičení ve chvíli, kdy to pejska stále baví. Může se stát, že to přetáhnete, nebo že vás něco moc vyruší a pejskovi už se nebude chtít cvičit. Nevadí, nejen on, ale i vy se učíte a příště už budete mít lepší odhad.

Cvičit ovšem můžete několikrát denně. Tak často, jak vás to oba bude bavit. Postupně také zmírňujte gesta, až bude pejsek reagovat jen na zvukový povel.

Způsobů jak cvičit jednotlivé cviky je samozřejmě velká spousta, můžete použít různé pomůcky a metody, ale pokud jste opravdu úplný začátečník, myslím si, že tento způsob by pro vás mohl být pro začátek ideální.

Hotovo 🙂 to je celé, tak ať se vám daří.

Pokud se vám cvičení nedaří a nevíte si sami rady, nebo řešíte jakýkoliv problém z oblasti výchovy, či výcviku, budu se vám ráda věnovat formou online koučinku.

Více informací ZDE

Společně to zvládneme.

  • Nové články e-mailem

    Přihlásit se k odběru nových článků a další dávky inspirace - zajímavé články, tipy a triky jak udělat svého psa šťastným a radostně poslušným. Klikněte na tlačítko a už vám nic neuteče.

  • Kategorie
  • Nejnovější články