5 tipů jak zjistit, jaký typ psa se k vám hodí

Problém v soužití člověka a psa vždycky vychází z člověka, ale každý člověk je jiný a stejně tak ani psi nejsou stejní a nelze k nim přistupovat podle strohých univerzálních pravidel. Abychom předešli budoucím potížím, je potřeba si především umět dobře vybrat. Pořídím li si pejska, který perfektně sedne do mého životního stylu, budeme oba šťastní. V opačném případě se budeme oba trápit a potíže se budou jen nabalovat.

Pokud právě vážně uvažujete o pořízení si psa, ale nejste si tak úplně jistí, jestli se k vám typy, která se vál líbí opravdu hodí, nebo pokud netušíte, jak a podle čeho se v široké škále psích plemen orientovat tak, abyste si domů přivedli pejska se kterým si budete vzájemně vyhovovat, čtete správný článek ! 

Víte-li, že se chcete věnovat sportovní kynologii, myslivosti, nebo třeba závodit v agility a máte o těchto psích sportech už jisté znalosti, víte už nejspíš jak asi vybírat, pro ostatní smrtelníky tady mám několik tipů.

Pes – to je dost široký pojem. Mezi plemeny může být takový rozdíl, jako mezi pořízením si králíčka, nebo tygra.  A právě špatným výběrem už si můžeme zadělat na pořádný problém. Ne každý člověk je totiž ochoten přijmout důsledky takového výběru a nepřistupuje k danému pejskovi tak jak potřebuje a pokud ano, je to pro něj zbytečně náročné a nepříjemné.

Pojďme to vzít analyticky a ideálně rovnou s papírem a tužkou v ruce. Vytvoříme si konkrétní představu toho, co od našeho budoucího psa očekáváme.

ZA JAKÝM ÚČELEM?

Za jaký konec to tedy popadnout ? No pro začátek bude nejlepší, uvědomit si za jakým účelem si psa vůbec pořizuji.

Rozdělme si je do těch nejčastějších kategorií, které se samozřejmě nemusí vždy vzájemně vylučovat. Občas slýchám různé názory, třeba že pes hlídací, nemůže být rozhodně psem rodinným, tak to ale není 😉 Je potřeba jen dobře vybírat a samozřejmě nezanedbat výchovu a socializaci. Pojďme si tedy vytvořit obrázek toho, co od psa očekáváme.

Doporučuji vypisovat si ty body, které se vás týkají.

 •  Pes společenský – jste-li sami společenští, rádi chodíte ven a jezdíte na výlety a chcete aby vás chlupáč doprovázel všude, kde to jen půjde
 •  Pes do rodiny – pes který bude hodný k lidem a spolehlivý v přítomnosti dětí
 •  Pes pro hlídání domu nebo objektu
 •  Pes sportovní- chcete li se s pejskem věnovat jakémukoliv sportu (sp. kynologii, agility, dog dancingu, flyballu, dog frisbee, pasení, nosework atd…)
 •  Pes pro myslivost
 •  Pes pro výstavy
 •  no a nebo něco úplně jiného

Můžete chtít spojit téměř všechny body ovšem je třeba si ujasnit, které jsou pro vás prioritní. Při takových nárocích nelze očekávat stoprocentní výkon na všech frontách.

Příklad: můj záměr je mít psa, se kterým budu jezdit na výstavy, budu se věnovat agility, bude mě doprovázet na každém kroku, bude mít rád děti a když se někdo přiblíží k mému domu, bude důrazně štěkat. (Priority – úspěch ve sportu a společenskost)

Nebo mohu chtít psa pro ostrahu domu/objektu, nedůvěřivého k cizím lidem, ale spolehlivého v rodinném kruhu a tolerantního k domácím zvířatům a úspěšného na výstavách.

Anebo máte úplně jiná očekávání, to už je na vás, každý máme trochu jiné představy 🙂 Buďte konkrétní.

To bychom měli a můžeme přejít k druhému bodu, který je:

VYCHOVALI UŽ JSTE SAMI PSA ?

Nemusí to být úplně stěžejní bod, ale rozhodně bych ho nepodceňovala. Pokud jste třeba žili v rodině ve které byl jeden nebo více dobře vychovaných psů, zamyslete se nad tím, jak moc jste se na jejich výchově podíleli a o jaké typy psů šlo. Není totiž   pes jako pes 🙂 Dokonce ani nestačí, že plemeno se kterým máte zkušenosti spadá do stejné kategorie (např. ovčáci, nebo molosové) jako plemeno o kterém aktuálně uvažujete.

Jste-li začátečník, nebo nejste-li si sebou tak jisti, bude se k vám spíše hodit pejsek přirozeně spolupracující s člověkem, poddajný a vyrovnaný. Bez nějakých výrazných specifik, jako je například lovecký pud, nedůvěřivost, nebo naopak silná samostatnost.

Je tu samozřejmě i varianta, že jste naprostý začátečník, ale nepřekonatelně se vám líbí rotvajleři, nebo třeba husky. Nemusíte začínat na pudlíkovi a propracovávat se přes různá náročnější plemena 🙂 Pojmete-li zodpovědně přípravu jak po teoretické, tak i praktické stránce, znáte a počítáte s potřebami daného plemene a jste opravdu schopni je po léta naplňovat, jděte do toho. Všechno musí být jednou poprvé.

I to si zapište. Jaké máte faktické zkušenosti. Někdy se může stát, že si člověk v daném oboru připadá už docela zkušeně, když si ale své zkušenosti vypíše na papír, samozřejmě po pravdě, může to ukázat něco jiného. Já se třeba občas cítím jako ostřílená kytaristka, no… nejsem a to ze mě rozhodně nemluví skromnost 🙂

Příklad: Vyrostla jsem v rodině, kde byli od počátku psi. Za tu dobu 3 ovčáci (psi) které vychoval můj otec. Já je občas venčila. Sama jsem si ve 20 letech pořídila fenku ovčáka s kterou nebyl žádný problém. Teď uvažuji o jack russell teriérovi.

Dovolím si poznámečku. Napadla mě taková myšlenka. Často se stává, že lidé vychovali už několik psů, kteří byli vždy bez potíží a teď si pořídili třeba pátého a neví si s ním rady.  Zkušenosti se nejlépe získávají ve chvílích, kdy nám něco nejde a kdy se pejsek nechová tak jak bychom chtěli a čekali, na to nezapomínejte. Představte si nějakou problémovou situaci, jak byste ji řešili? Pokud si odpovíte jednou, nebo dvěma větami, nevypadá to moc nadějně. Zkuste rozvíjet úvahy a být sami sobě oponentem.

JAKÝ JSTE TYP Z HLEDISKA SPORTU?

Tady jde hlavně o to, jestli jestli jste spíš domácí typ, nebo jste-li rádi venku (aktivně/pasivně) a případně jak často.

Možná že teď na procházky moc nechodíte, ale těšíte se až si pořídíte psa a budete s ním 2x denně chodit spousty kilometrů. A budete ? Doporučuju vyzkoušet si 🙂 Možná zjistíte, že vám bohatě stačí jedna delší procházka denně, nebo naopak že je ve vás skrytý sportovní talent a strávíte venku spousty času.

Jezdíte na kole ? Jak moc ? Pes je skvělý společník na vyjížďky přírodou, jezdíte-li ale denně 30 km svižným tempem, musíte už být při výběru pejska opatrnější. Hledáte tedy psa vytrvalého, milujícího rychlý pohyb.

Příklad: zvládnu 2x denně obejít blok a 1x jít na procházku max 4 km

Nebo: 2x denně ujdu/uběhnu 5-10 km a o víkendech vyrážím na pěší tůry a výšlapy

Nebo: budu denně chodit s pejskem do parku, kde se vyběhá s kamarády a sem tam vyrazím na kratší procházku

Nebo: na procházky chodit nebudu, mám velkou zahradu a tam se pes vyběhá – to rozhodně není ideální varianta. Žádný pes není vyloženě domácí pecka (i když u některých společenských, bytových plemen by se o tom dalo polemizovat 🙂 ty ale obvykle nežijí na zahradě) a ke spokojenému životu potřebuje určitou míru nových podnětů a vyžití.

KDE ŽIJETE, ANEB, BOUDA NEBO GAUČ?  

Ujasněte si, kde a v jakém prostředí bude pejsek bydlet.Není tak důležité, jestli jste zastáncem kotce, bytu, nebo volného pohybu po venku i v domě. Tady jde spíše o to, jakému pejskovy budou vaše podmínky vyhovovat.

Můžete si pořídit dogu do 1 KK ? Jistě, byt je pro pejska místem odpočinku a ne výběhem. Výběh je dobrý tak pro ovce, ale ne pro psa, vzhledem k jeho intelektu a životním potřebám. Buldoček, nebo třeba italský chrtík nebudou spokojeni venku v boudě a nebude jim takové prostředí prospívat. Naopak takový velký chundelatý kavkazák bude mnohem raději běhat po statku, než žít v centru velkoměsta a husky nejspíš nebude trpělivě ležet 10 hodin v bytě a čekat, až se mu budete večer pár desítek minut věnovat.

Jde také o to, kolik času s vámi bude pejsek trávit. Jsou psy kteří potřebují být se svým pánem maximum času a být venku když je pán doma jim nevyhovuje i když mají k dispozici třeba i několik hektarů k volnému pohybu, na kterých by se zase jiní psi vyřádili.

Lidé se opravdu často ptají stylem: je ovčák vhodný do bytu, je boxer vhodný do bytu, může ohař žít v bytě ? No. Samozřejmě že ano, ale. Jak už jsem psala, je potřeba dát pejskovi dostatek pohybu mimo byt a nemít v bytě saunu 😉 Já sama mám v bytě německé ovčačky a pitbullku.

Příklad: pejsek bude žít v bytě ve městě, nebo: na statku v bodě, nebo:pejsek bude v kotci atd. atd…

A přesně to nás dostává k poslednímu bodu ⇓

KOLIK BUDETE MÍT NA PSA ČASU?

Jedna věc je, kolik času budu s pejskem trávit nějakou aktivní činností (procházky, výcvik, hry, výlety) a druhá, kolik času stráví pejsek v mé přítomnosti, třeba i pasivně na gauči, nebo pod stolem v kanceláři.

Příklad: pejsek se mnou bude nepřetržitě, nebo: pejsek se mnou bude při práci na dvorku (obden) a hodinku denně na procházce atd. atd…

 


Ještě dvě věci k zamyšlení.

První: Je velikost důležitá ? Já si myslím, že každý by měl mít takového psa, kterého dokáže fyzicky zvládnou. Ono totiž člověk míní a… Může se stát, že nastanou potíže ve výchově a váš hafík si budě dělat cokoliv ho napadne. Proto je dobré mít takového psa, který mě v takové situaci nevtáhne doprostřed křižovatky, nebo se mi nevytrhne a nepoběží roztrhat, nebo třeba jen vesele přivítat, Punťu na druhém chodníku. Spoléhat že mě z takové situace dostane nabroušený ostnatý obojek, škrcení na stahováku, nebo elektrický obojek je cesta do pekel. No a další věc je, dokázat psa zvednout třeba na veterinární pult 🙂

Druhá: Pes z útulku nebo s rodokmenem ? 

To je dost obsáhlé téma, takže obsáhleji až příště, ale obecnou představu si udělat můžeme. Pořídit si dospělého psa může být výhodou v tom, že pejsek už je vychovaný, má hygienické návyky a víme lépe, co od něj čekat. Chci-li konkrétní plemeno, v útulcích se často nechá dohledat, nebo si mohu pořídit dospělého pejska s PP, který se třeba nehodí do chovu pro netypickou povahu (máme pejska nornického plemene, který se bojí vlézt do nory a zvěř ho nezajímá 🙂 ), nebo má nějakou fyzickou vadu (třeba předkus, nebo paspárky, nestandardní barva, nesestouplé varle…)

Jestli chci chodit na výstavy a odchovávat štěňátka, je mi asi jasné, že potřebuji pejska z dobrého chovu s rodokmenem. Sáhnu proto nejlépe po štěňátku s PP. Štěně má tu nespornou výhodu, že si ho mohu nejjednodušeji vychovat k obrazu svému.

I mezi štěňátky z útulku se jistě najde spousta nadějných sportovců, nebo domácích mazlíku. Jediná nevýhoda je v tom, že jejich původ a tak i některé hlubší vlohy a genetické predispozice jsou nám neznámy. I s bezpapírákem ale můžu chodit na různé psí akce a přehlídky typu voříškyáda. Můžu s ním samozřejmě i skládat zkoušky a závodit, pozor ale, v některých sportech je účast na soutěžích národní a mezinárodní úrovně povolena jen psům s PP.


Dělali jste si poznámky ? Co teď s nimi? V první řadě by měly sloužit jako takové zrcátko, ve kterém uvidíte svůj pejskařský potenciál, sami si jednotlivé body pospojujete v  souvislý celek a dokážete k němu vytvořit charakter psa, který k vám přesně padne.  Určitě jste si i spoustu věcí ujasnili.

No třeba ne tak úplně, máte ale v ruce něco, co můžete vzít a vyrazit s tím například do nejbližšího útulku, nebo za chovateli plemen, která vám imponují. Prostě za někým zkušeným, kdo dokáže určit, jestli se právě nechystáte udělat fatální chybu. Můžete klidně napsat i mně, ráda vám poradím 🙂

 • Nové články e-mailem

  Přihlásit se k odběru nových článků a další dávky inspirace - zajímavé články, tipy a triky jak udělat svého psa šťastným a radostně poslušným. Klikněte na tlačítko a už vám nic neuteče.

 • Kategorie
 • Nejnovější články